شیوه نامه اعلام آمادگی
شیوه نامه اعلام آمادگی برای نگارش مقاله (قابل داونلود)

با نام خدا

شیوه ­نامه اعلام آمادگی برای نگارش مقاله

شورای علمی دانشنامه ایرانی برنامه­ درسی بر مبنای گزارش­ های واصله از سرگروه­ های محترم، در چهلمین جلسه شورای علمی دانشنامه ایرانی برنامه درسی در تاریخ 17 بهمن 1390 به این نتیجه رسید که فرایند تولید محتوا (فرایند اعلام آمادگی متقاضیان و ارسال چکیده و مقاله توسط نویسندگان) را از اتکاء به الگوریتم های تعریف شده در سایت دانشنامه خارج سازد و به سرگروه ­های محترم آزادی عمل لازم در این زمینه داده شود. فرایند جدید اعلام آمادگی متقاضیان برای نگارش مقاله به شرح زیر است:

 

1.      اعلام آمادگی برای نگارش مقاله:

   الف) انتخاب مدخل مورد نظر: فرد متقاضی برای انتخاب مدخل، نخست به لینک افقی محورهای دانشنامه در صفحه نخست سایت مراجعه و از میان مدخل­های انتخاب نشده، مشخصات کامل مدخل مورد نظر خود را یاداشت می نماید.

  ب) ارسال درخواست: فرد متقاضی پس از انتخاب مدخل موردنظر، مشخصات آن را همراه با رزومه خود (در صورت نياز از پیوست 1: "چارچوب پیشنهادی رزومه" استفاده شود)، به طورهمزمان به ایمیل دبیرخانه دانشنامه (Daneshnamehicsa@yahoo.com) و ایمیل سرگروه که مقابل عنوان محور یا زیرمحور مربوطه در لینک افقی محورهای دانشنامه آمده، ارسال می نماید.
 

- شايان ذكر اينكه ایمیل فعال اساتید سرگروه در سایت قرار داده شده است تا متقاضیان و نویسندگان دانشنامه با اساتید سرگروه مربوطه در ارتباط مستقیم باشند. لطفاً در صورت تغییر آدرس ایمیل اساتید سرگروه، دبیرخانه دانشنامه را مطلع نمائید.
 

- توجه: در صورتی که سرگروه، نویسنده مقاله برای محور یا زیرمحور تحت سرگروهی خود باشد، لازم است مقاله را برای رئیس شورای علمی دانشنامه ارسال نماید. رئیس شورا از سرگروه­ های دانشنامه متناسب با مقاله تقاضا خواهد نمود نقش سرگروه را در اجرای فرایند داوری ایفا نمایند. در صورتی که کسی این مسئولیت را نپذیرد رئیس شورا خود این نقش را ایفا خواهد نمود.

2.    اعلام نتیجه اولیه:

سرگروه مربوطه در صورت تأیید داوطلب نگارش مقاله براي يك مدخل خاص، رزومه فرد انتخاب شده را برای رئیس شورای علمی ارسال می­کند. پس از تأیید فرد معرفی شده توسط رئیس شورای علمی(و در صورت نیاز نماینده منتخب شورای علمی)، ابلاغ نگارش مقاله توسط دبیرخانه دانشنامه براي وي ارسال مي‌شود. ضروری است پس از صدور ابلاغ برای هر مدخل، براي ساير متقاضیان نيز ايميلي مبني بر «عدم‌امكان همكاري در اين مدخل» (پیوست 2: نامه عدم امکان همکاری) ارسال و رونوشت آن براي دبيرخانه نيز ارسال شود. پس از دریافت حکم نگارش مقاله توسط داوطلب، لازم است وی موافقت خود را با نگارش مقاله با استفاده از فرمی که همراه با ابلاغ برای او ارسال شده است به سرگروه و دبیرخانه (پیوست 3: حکم ابلاغ نگارش مقاله) اعلام نماید.

 

- پس از صدور ابلاغ توسط دبیرخانه دانشنامه، سرگروه با ارسال ایمیلی به نویسنده، بر رعایت دقیق ضوابط و شرائط مندرج در ابلاغ صادرشده تأکید نمایند.

 

- در این مرحله، مدخل مربوطه در ساختار موضوعی به رنگ دیگری که علامت از دستور خارج شدن است نمایش داده می شود تا توجه نویسندگان بالقوه به آن جلب شود.

 

- شايان ذكر اينكه اعلام آمادگي براي نگارش مقاله محدوديت ندارد. ليكن تعداد کل مدخل‌هائي كه نگارش آن به يك نفر واگذار مي‌شود بر اساس بند 3 ضوابط ناظر به فرايند توليد محتواي دانشنامه ايراني برنامه درسي، حداکثر 10 مقاله تألیفی و 5 مقاله ترجمه­ اعم از کوتاه یا بلند است. علاوه بر اين، سقف سفارش نگارش مقاله به صورت همزمان به يك نويسنده، 5 مقاله تعيين شده است. برای اطلاع از تعداد ابلاغ­های صادر شده برای یک نویسنده، مشخصات و تعداد ابلاغ نویسندگان به طور روزآمد بر روی سایت (لینک "پروفایل نویسندگان") و در صفحه شخصی سرگروه ها، قرار خواهد گرفت.

 

3.   نگارش و ارسال چکیده مقاله:

در اين مرحله، چكيده مقاله توسط نويسنده ظرف مدت سه هفته تهيه و به صورت فايل Word، به طور همزمان به ایمیل سرگروه مربوطه و ایمیل دانشنامه ارسال می شود.

 

4.    داوری چکیده مقاله:

داوري چكيده برعهده سرگروه مربوطه است. نتيجه داوري نيز به يكي از سه شكل الف) تأييد چكيده، ب) نياز به اصلاح چكيده و ج) رد چكيده (پیوست 4: فرم داوری چکیده) توسط سرگروه به نويسنده و دبیرخانه دانشنامه منعكس خواهد شد. در صورت تأييد چكيده، ايميلي براي نويسنده ارسال مي‌شود و ايشان بايستي طي دو ماه اصل مقاله را نوشته و برای سرگروه مربوطه ارسال نمايند. در صورت نياز به اصلاح چكيده، ايميلي براي نويسنده ارسال مي‌شود و از وي خواسته مي‌شود تا چكيده را اصلاح و مجدداً برای سرگروه ارسال نمايد. اگر چكيده رد شود، ايميلي مبني بر عدم‌امكان ادامه همكاري براي نويسنده ارسال مي‌شود و سرگروه فردي را به جاي وي جايگزين می­کند.

 

5.    نگارش و ارسال اصل مقاله:

اصل مقاله بايستي طي دو ماه نوشته شده و همانند چكيده به صورت فايلWord ، به طور همزمان به ایمیل سرگروه مربوطه و ایمیل دانشنامه ارسال شود.

 

6.     داوری اولیه: داوری اولیه توسط سرگروه و بر اساس فرم مربوطه انجام خواهد شد. در این فرم چند مورد از معیارهای مهم و اولیه داوری مقاله گنجانده شده است که تنها در صورت اطمینان سرگروه از رعایت شدن این معیارها، مقاله برای داوری ارسال می­شود (پیوست 5: فرم داوری اولیه).

7.   داوری اصل مقاله:

هر مقاله توسط دو داور ارزيابي خواهد شد (پیوست 6: فرم داوری) و جمعبندی داوري همانند چكيده توسط سرگروه به نويسنده و دبیرخانه دانشنامه منعكس خواهد شد. در صورت تأييد مقاله، ايميلي براي نويسنده ارسال و از زحمات وي تشكر مي‌شود. در صورت نياز به اصلاح مقاله، ايميلي براي نويسنده ارسال مي‌شود و از وي خواسته مي‌شود تا مقاله را اصلاح و مجدداً برای سرگروه ارسال نمايد. اگر مقاله رد شود، ايميلي مبني بر عدم‌امكان ادامه همكاري براي نويسنده ارسال مي‌شود و سرگروه فرد دیگری را به برای نگارش مقاله نعرفی می کند.


- شايان ذكر است داور دوم توسط سرگروه به رئیس شورای علمی معرفی خواهد شد. سرگروه می­تواند 1 تا 3 نفر را که دارای صلاحیت و حسن شهرت علمی می­ باشند به عنوان داور دوم و به ترتیب اولویت به رئیس شورای علمی معرفی نموده و رئیس شورا از میان داورهای معرفی شده، داور دوم را تعیین می­ نماید. در صورت نیاز، تصمیم ­گیری راجع به داور دوم به نماینده منتخب شورای علمی واگذار خواهد شد.


توجه: در صورتی که سرگروه، نویسنده مقاله برای محور یا زیرمحور تحت سرگروهی خود باشد، لازم است مقاله را برای رئیس شورای علمی دانشنامه(دبیرخانه) ارسال نماید. رئیس شورا از سرگروه­ های دانشنامه متناسب با مقاله تقاضا خواهد نمود نقش سرگروه را در اجرای فرایند داوری ایفا نمایند.در صورتی که کسی این مسئولیت را نپذیرد رئیس شورا خود این نقش را ایفا خواهد نمود.

8.   اعلام نتیجه نهائی به دبیرخانه:

با تأييد نهايي مقاله، نتيجه نهايي مربوط به مدخل موردنظر اعلام شده و متن کامل مقاله جهت استفاده علاقمندان، در سایت (لینک "انتشار الکترونیکی مقالات نهائی شده") قرارداده خواهد شد.

 

سرگروه ­های محترم لازم است سوابق مربوط به داوری چکیده تا تأیید نهائی مقاله را نزد خود نگه داری نموده و همراه با مقاله تأیید شده به دبیرخانه دانشنامه ارسال نمایند.